Rubriky
Na cestách

Cesta na sever (22): Trollstiegen

Trollstiegen, neboli Trolí stezku, nepovažuji za tu úplně nejkrásnější horskou silnici v Norsku, ale určitě patří k těm, které stojí za to alespoň jednou vidět. A to i přes davy turistů, které sem proudí a zážitek trochu devalvují.

Trollstiegen je částí silnice 63. Naleznete ji asi patnáct kilometrů od přístavu Åndalsnes, na konci údolí Isterdalen. Silnice tu opouští dno údolí, zužuje se a v serpentinách stoupá po skalní stěně do hor. Na necelých pěti kilometrech nabere čtyřista metrů výšky. Aby to bylo obzvláště malebné, protne cestou více než třista metrů vysoký vodopád Stigfossen.

Silnice byla otevřena králem Håkonem VII v létě roku 1936 po osmi letech výstavby. Znamenala tehdy nejen smělý stavitelský počin, ale hlavně významný přínos pro dopravní obslužnost oblasti. Dnes zde vládnou především turisté. Nahoře proto naleznete rozsáhlé parkoviště, turistické centrum s restaurací a několik pěšky dobře přístupných vyhlídek, ze kterých budete mít Trollstiegen, roztomile maličké autobusky bojující se serpentinami a celé údolí Isterdalen jako na dlani.

Připravte se tu ovšem na značnou koncentraci lidí. V turistické sezoně tudy projíždí dva a půl tisíce vozidel denně, včetně četných výletních autobusů. Většina samohybů tady samozřejmě na chvíli vysype svou osádku, bohužel ne vždy úplně slušně vychovanou. Ale přeneste se přes tlupy Italek očůrávajících vám kolo u auta (jo, jo, byly tam), tohle místo za to pořád ještě stojí.

Autor: Pavel Záleský

Jsem Pavel Záleský – profesionál v oboru mezinárodního obchodu, marketingu a komunikace, žurnalista a copywriter na volné noze, milovník přírody, psů, železnice, plachetnic a hor, který před více než deseti lety vyměnil ruch velkoměsta za klid Jizerek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *