Rubriky
44 důvodů proč jezdit vlakem

Důvod 37: Ve vlaku najdete slušný časopis

Tento měsíc mne služební povinnosti opět zavedly na palubu letadla. Čtyři lety během jednoho dne už nějaký čas zaberou, já letěl nalehko, knihu nechal kvůli nedostatku prostoru doma, a tak jsem zalovil v kapse před sebou a vytáhl poměrně tlustý palubní magazín.

Přiznám se, že po pár minutách jsem ho odložil zase zpátky. Představte si typický časopis aerolinek. Snad polovina z více než stovky barevných stran se vás snaží přesvědčit, že si rozhodně musíte pořídit luxusní švýcarské hodinky, francouzský parfém, pozlacený telefon, skvělý nalepovací teleobjektiv pro iPhone, investiční diamanty a další nezbytnosti. No dobře, inzerce asi cílí na těch pár lidí v první třídě tam vepředu. Tak co tu máme dál.

Další část periodika seberou povinné stránky s nabídkou palubního prodeje, přehledem flotily a mapa létaných destinací. Už na druhém letu to je nuda. Zbytek prostoru vyplní z velké části PR články a celé to vyvrcholí tradičním cestopisem. Leťte do této destinace (právě jsme ji otevřeli), ubytujte se jedině v tomto hotelu (zaplatili), půjčte si skůtr od této půjčovny (zaplatili), najezte se v této restauraci (zaplatili), a rozhodně nezapomeňte jít nakupovat tam a tam (zaplatili). Navrch přidáme pár fotek pamětihodností, celé to protřepeme, nemícháme. Opravdu mne to moc nebavilo.

Ve vlaku je to naštěstí trochu jiná káva. Palubní magazín je sice tenčí, ale – světe, div se – kromě několika málo reklam na vlastní služby jsou uvnitř jen skutečné články. Rozhovory se zajímavými lidmi, které vůbec nemusí být o vlacích. Trocha retro vzpomínání, reálně využitelné tipy na výlety po Česku, exotický cestopis, trocha laicky podané železniční tématiky, něco pro děti, křížovka, fotogalerie a čtenářská soutěž. Suma sumárum dobře udělaný, nevnucující se a čtivý časopis. Člověku se vkrádá pocit, že to snad doopravdy někdo dělal proto, aby cestujícímu ukrátil cestu. A to je fajn.

Dráha navíc vydává ještě speciální měsíčník určený pro železniční fanoušky a kreslený časopis s modrým slonem věnovaný celý dětem.

 

Tento článek je součástí seriálu 44 důvodů proč jezdit vlakem. Prozkoumejte také dosavadní důvody. Nechcete přijít o ty nové? Přihlaste se k odběru pátečního výběru.

Autor: Pavel Záleský

Jsem Pavel Záleský – profesionál v oboru mezinárodního obchodu, marketingu a komunikace, žurnalista a copywriter na volné noze, milovník přírody, psů, železnice, plachetnic a hor, který před více než deseti lety vyměnil ruch velkoměsta za klid Jizerek.

2 reakce na „Důvod 37: Ve vlaku najdete slušný časopis“

Škoda, že nezmiňujete taky časopisy vydávané soukromými železničními dopravci. Ale jinak je Váš seriál celkově fajn.

Dobrý den, Franto,
děkuji Vám za komentář. Drtivá většina mých důvodů je aplikovatelná na vlaky jakéhokoliv dopravce. Ale do jisté míry je můj seriál samozřejmě zatížen lokalitou, kde žiji – Jizerskými horami. Do rukou se mi tak dostanou materiály ČD, měl jsem možnost prolistovat pár zahraničních palubních časopisů nebo skvělého „výletového rádce“ od ODEGu… GW Regio se u nás prezentoval velice „low cost“ službou (tedy i bez časopisů) a k materiálům Leo Expressu nebo RegioJetu se nedostávám. Ti „rašplují“ koridor na Ostravu, my jsme přeci jen mimo.

Přeji Vám příjemnou cestu, ať již jedete s modrými, žlutými, černými, bílo-zelenými, nebo jinými.
Pavel

PS: Jak praví heslo britského Network Railu – „Britain’s train companies working together“. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *