Rubriky
44 důvodů proč jezdit vlakem

Důvod 36: Vlak přeje romantice

Minulou neděli jsme měli „Valentýna“, svátek všech zamilovaných. Pojďme si při té příležitosti povědět něco o vlacích, romantice a vztazích. Že je Valentýn importovaný a měl jsem počkat na tradičnější první květen? To už ale bude 44 důvodů uzavřených. Že to sem nepatří vůbec? Laskavý čtenář nechť promine a třeba se dnes vrátí k nějakému staršímu dílu.

Co má vlak společného s Valentýnem a romantikou? Hodně, neboť vlak je nesmírně romantický dopravní prostředek. Pokud nevěříte, seberte kapesníčky, zajděte na nějaké větší nádraží a trochu se porozhlédněte kolem sebe. Zapomenete na Rosamundu, Daniellu a další bohyně červené knihovny. Nikdo se tu sice zoufale nevrhá do vln z křídového útesu, ale zdejší příběhy zase píše sám život.

Nejlepší bude, pokud vyrazíte v pátek nebo v neděli podvečer. U odjíždějících vlaků zažijete autentickou melancholii při pohledu na loučící se páry. Dlouhé vřelé objetí na nástupišti, poslední polibek ze schůdků přerušený až hvizdem netrpělivého výpravčího, pak ještě „dotyk“ rukou přes sklo zavřených dveří. U přijíždějících vlaků zase přijdou na řadu bezpodmínečně vřelá přivítání. Potkáte tu ale také nervózní chlapíky žmoulající kytku. Něco pokazili a dnes jdou žehlit. Přívítání je trochu rozpačité, doprovází ho vyčítavý pohled, možná i pár slov výtek, ale pak nakonec dojde přeci jen na objetí.

Připomíná mi to příběh, který jsem četl v Národním železničním muzeu v Yorku – tam si na různé příběhy potrpí a je to velice milé. Mladý anglický manželský pár se kdysi pohádal, žena se sbalila a odjela k rodičům. Vztek ale po pár dnech přešel, přišel stesk a muži se vše rozleželo. Telefony ještě nebyly zcela běžné, tak vyrazil za ženou osobně. Právě když chtěl nastoupit na svůj spoj, tak se ve dveřích vlaku z protisměru objevila jeho žena. Také se jí to rozleželo. Přivítání prý bylo neobyčejně vřelé a pár spolu vydržel až do mužovy smrti.

Vlak lidi – a páry – zkrátka spojuje. Umožňuje i nemotorizovaným studentům navštívit své milované protějšky. O víkendech vozí páry bez ohledu na věk, pohlaví nebo příjem na výlety do přírody. Znal jsem i pár dvojic, které vlak přímo seznámil. Železnice přeje romantice, a to po celý rok, nejen na Valentýna.

 

PS: Pokud se vám to dnes zdálo přeci jen příliš neželezniční, mám tu pro vás jeden přídavek. Je to film o mašině, která pobláznila několik zámožných mužů, zcela si je podmanila, připravila o veškeré jmění a přivedla do bankrotu. Rosamunda jak vystřižená, co myslíte? … Jen budete potřebovat angličtinu.

Flying Scotsman (YouTube, anglicky, 58 minut)

 

Tento článek je součástí seriálu 44 důvodů proč jezdit vlakem. Prozkoumejte také dosavadní důvody. Nechcete přijít o ty nové? Přihlaste se k odběru pátečního výběru.

 

Autor: Pavel Záleský

Jsem Pavel Záleský – profesionál v oboru mezinárodního obchodu, marketingu a komunikace, žurnalista a copywriter na volné noze, milovník přírody, psů, železnice, plachetnic a hor, který před více než deseti lety vyměnil ruch velkoměsta za klid Jizerek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *