Rubriky
44 důvodů proč jezdit vlakem

Důvod 31: Vlak jezdí i o víkendech a svátcích

V úterý jsem se dal do hovoru s vlakvedoucí na naší lokálce. Řeč přišla i na blížící se svátky. „Na mne letos vyšel Štědrý den. Ale děti už jsou velké, syn udělá kapra a já budu po deváté doma. Třeba ještě stihnu i nějakou pohádku,“ povídala s naprostou samozřejmostí. Půjde zkrátka o svátcích do práce, stejně jako se jí to určitě stalo již mnohokrát v minulosti. Stejně jako chodí do práce o víkendech nebo v noci. Chodí do práce, protože vlak je tu pro nás ostatní téměř pořád.

Z pohledu cestujícího se na to moc dobře zvyká. Vlak mne do našeho třítisícového městečka spolehlivě odveze odpoledne po práci, stejně tak jako po půlnoci po vánočním večírku. V sobotu po ránu mne vezme třeba na kopečky na běžky a v neděli odpoledne s kluky někam na výlet. Jaký je to luxus si většinou uvědomím až tehdy, když cestuji do místa, kam vlak nejezdí.

Na podzim jsem takto stál na náměstí v Golčově Jeníkově a zkoumal, jak se dostat do sousedního Vilémova. Ve všední den by to nebyl takový problém. V neděli ano. Autobus prostě nejel a aplikace v mobilu radila „sedni na rychlík do Havlíčkova Brodu, pak na osobní vlak do Chotěboře, tam chytíš autobus“. Celkem to znamenalo 77 kilometrů a něco přes dvě hodiny času na cestě. Vyrazil jsem tedy pěšky a ty čtyři kilometry do Vilémova jsem za tři čtvrtě hodinky zdolal po svých.

Povzdechy nad frekvencí spojení o víkendech a svátcích jsem slyšel od více známých, kteří bydlí v obcích odkázaných pouze na autobusy. Češi si ale stěžují pořád. Pojďme se tedy na dvou příkladech podívat, jak to s tím spojením je.

 

Jablonec nad Nisou – Desná

Vlak

Počet spojů

První

Poslední

Pátek

25

05:30

01:21

Sobota

17

68% 06:31

01:21

Štědrý den

14

56% 06:31

18:33

Autobus

 Počet spojů

První

Poslední

Pátek

28

05:00

22:36

Sobota

12

43% 06:35

19:40

Štědrý den

4

14% 08:55

14:55

Mezi Jabloncem nad Nisou (bývalé okresní město) a patnáct kilometrů vzdálenou třítisícovou Desnou poskytuje ve všední den dobré spojení dráha i autobusy. Autobusů zde jede o trochu více, byť občas s přestupem. Dráha ale zase jezdí déle do noci. Síly jsou vyrovnané.

V sobotu se ale situace mění. Na dráze sice vyjede oproti pracovnímu dni o třetinu méně spojů, ale pořád jezdí od rána až do pozdní noci. Autobusů jede necelá polovina a po osmé večer se již nesvezete vůbec.

Nejpropastnější rozdíl pak nastává o Štědrém dnu. Vlaků jede čtrnáct a ten poslední dorazí do Desné po půl sedmé večer. Autobusy jedou pouze čtyři. A ten poslední přijíždí již před třetí hodinou odpoledne.

Pokud jsou tedy přes pracovní týden síly dráhy a autobusů vyrovnané, tak v sobotu již autobusům dochází dech. A o Štědrém dnu na autobus prakticky nečekejte. Nechcete-li trávit Vánoce na zastávce, běžte rovnou na vlak.

No, jo. Ale co když ty autobusy nejezdí právě proto, že jezdí vlaky? To je dobrá připomínka, podívejme se na to.

 

Liberec – Český Dub

Autobus

 Počet spojů

První

Poslední

Pátek

30

05:25

23:43

Sobota

9

30% 07:53

19:35

Štědrý den

6

20% 09:25

17:15

Naším kontrolním spojením bude linka z krajského města Liberce do Českého Dubu. Český Dub spadá pod stejného objednatele dopravy jako Desná, má necelé tři tisíce obyvatel, leží třiadvacet kilometrů jízdy od Liberce a nemá železnici. Je tedy plně odkázán na autobusy. I zde však sledujeme stejný trend. Slušných třicet spojů v pracovní den se v sobotu smrskne na třetinu a na Štědrý den na pětinu. Snaha o udržení základní dopravní obslužnosti je vidět, ale o luxusu, jaký poskytuje obyvatelům Desné vlak, si v Dubu mohou nechat tak akorát zdát.

 

A jak to s tím Vilémovem? V týdnu tam jede z Golčova Jeníkova slušných čtrnáct autobusů. V sobotu vyrážejí na cestu dva. A na Štědrý den ani jeden.

 

 

Tento článek je součástí seriálu 44 důvodů proč jezdit vlakem. Prozkoumejte také dosavadní důvody. Nechcete přijít o ty nové? Přihlaste se k odběru pátečního výběru.

Autor: Pavel Záleský

Jsem Pavel Záleský – profesionál v oboru mezinárodního obchodu, marketingu a komunikace, žurnalista a copywriter na volné noze, milovník přírody, psů, železnice, plachetnic a hor, který před více než deseti lety vyměnil ruch velkoměsta za klid Jizerek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *