„Ještě jste měl napsat, že ve vlaku si můžu dát pivo,“ napsal mi v reakci na minulý díl o jídle jeden ze čtenářů. „Vždy se těším na cestu Pendolinem. Tam mají plzínku vymazlenou a ve skle.“
Nesmírně nerad své čtenáře zklamávám, takže dnešní díl bude o cestách a alkoholu. Pokud se mu pro věk, vyznání, z přesvědčení, ze zdravotních nebo jiných důvodů vyhýbáte, prosím vás o shovívavost. Rozhodně tu nechci nikoho nabádat ke konzumaci, ani podporovat alkoholismus, ani zvát do vlaku opilce. Ale pravdou zkrátka je, že v životě průměrného středoevropana se vyskytne řada situací, kdy by si skleničku nebo dvě rád dal. Za volant poté slušný člověk nesedne. Alkohol je druhým nejčastějším zabijákem na našich silnicích. Vlak nám naštěstí ta dvě piva odpustí a bez hloupého riskování nás doveze k cíli.
Ač se nepovažuji za alkoholika, sám toho občas rád využiju. Zhruba ob rok jezdím z Jizerek do Mnichova Hradiště na sraz spolužáků z gymnázia. Díky vlaku si tam mohu o tom, co jsme prováděli kdysi a co děláme teď popovídat nad pivem. Vypráví se nad ním příjemněji a to, co ušetřím na sifonu, mi konec konců zaplatí i část cesty. V Jablonci se zase několikrát do roka scházíme se současnými nebo bývalými kolegy. Končíme nezřídka v době, kdy „autobusáci“ dávno spí. Poslední vlak na Tanvald je mi proto vítanou záchranou.
Někdy zatoužíte dát si sklenku vína k večeři v restauraci, nebo se po celodenním výšlapu chcete odměnit oroseným pivem. Jindy cestujete na rodinnou oslavu, vinobraní v Roudnici, otevřené sklepy na Moravě nebo firemní vánoční večírek. Ve všech případech se můžete buď v odpovědi na zvídavé dotazy ohledně nečekané abstinence jen uculovat a nesměle zvonit klíčky od vozu, nebo můžete nechat auto doma a vyrazit jinak. Třeba vlakem.
A máte-li chuť, sklenku si můžete dát i přímo ve vlaku. O půvabech jídelních vozů, bister na kolech a slečen roznášejících občerstvení se již rozepisovat nebudu. Toho jste si užili minulý týden. Ale při příští cestě Pendolinem zkusím určitě zjistit, jestli Vojtěch s tou „plzínkou“ nepřeháněl.
Fakta a užitečné zdroje:
Nezapomínejte, že psi se ve vlaku přepravují, ale lidé „pod psa“ mohou být z přepravy snadno vyloučeni. Takže pijte s mírou.
Tento článek je součástí seriálu 44 důvodů proč jezdit vlakem. Prozkoumejte také dosavadní důvody. Nechcete přijít o ty nové? Přihlašte se k odběru pátečního výběru.
3 reakce na „Důvod 19: Vlak vám odpustí skleničku“
Přemýšlím, zda v tom Pendolinu mají sud a pípu. Protože jinak nevím, jak by se dal vymazlit takový lahváč krom vychlazení na správnou teplotu a možná ještě správným přelitím do sklenice.
Dobrý den,
nevím, jak v Pendolinu, nicméně v railjetu se Dráhy „točeným pivem“ skutečně chlubí.
Přeji Vám krásný den, Pavel
„Plzýnka“ je krásný název, na rozdíl od „plzničky“.