Rubriky
Tvorba profesní

Tak trochu jiný rentgen

 

 

 

 

 

 

Visions 02/2011
Visions 02/2011

 

 

 

 

 

Rentgenové záření je pro lékařské účely využíváno již více než sto let. Přestože jsou v některých oborech rentgeny postupně nahrazovány sofistikovanějšími zobrazovacími přístroji, nadále hrají nezastupitelnou úlohu v širokém spektru vyšetření. Poslední vývoj v oblasti mobilních rentgenových přístrojů ukazuje, kam kráčí současná zdravotnická technika.

Před pár měsíci jsme museli se synkem na rentgenové vyšetření. V odlehlém křídle naší spádové nemocnice jsme nejprve vyčkali, než právě sloužící rentgenolog spolu se zřízencem přesunou těžkého nepohyblivého pacienta z vozíku na přístroj a poté zpět. Podle hlasů, které k nám přes dveře doléhaly, to pro nikoho z nich nebyla příjemná zkušenost. O několik minut později, když pán na vozíčku se zřízencem opět mlčky zmizeli kdesi ve spleti chodeb, jsem absolvoval několikaminutové přesvědčování dítěte, aby na tom bílém studeném monstru chvíli v klidu leželo. Podobný zážitek není ničím výjimečným. Je ale nutný? Co kdyby rentgen naopak přijel za oním pacientem? A co kdyby nás místo chladného kolosu vyšetřovala třeba žirafa?

Co kdyby rentgen přijel za pacientem? A co kdyby jej místo chladného kolosu vyšetřovala třeba žirafa?

Mobilní rentgenové systémy nejsou žádnou novinkou. Již léta se používají zejména tam, kde by přesun pacienta do rentgenové vyšetřovny znamenal riziko nebo byl náročný. Příkladem jsou například jednotky intenzivní péče. Poslední vývoj však dokládá, že i v této oblasti lze přinášet revoluční zlepšení. Nový digitální systém Mobilett Mira představený v březnu tohoto roku ukazuje, že klasická zobrazovací zařízení je možné pojmout zcela jinak. Nejen technologicky, ale i designem.

Když se řekne mobilní

Nový rentgen je v prvé řadě opravdu mobilní. Kompaktní rozměry, nízká hmotnost, vestavěný akumulátor a integrovaný pomocný pohon umožňují přístroj přesunout okamžitě tam, kde je zrovna zapotřebí. Generátor rentgenových paprsků je navíc umístěn na dlouhém otočném polohovatelném rameni, které je nastavitelné ve vertikální i horizontální rovině. Vyvážený systém umožňuje hladce a rychle zaujmout správnou pozici pro snímkování. To je důležité například při vyšetřování nepohyblivých pacientů. A myslelo se i na čistotu. Veškerá kabeláž je důsledně vedena vnitřkem ramene, jehož hladké povrchy usnadňují udržování sterility přístroje.

Rentgenový detektor, který se při vyšetřeních umísťuje zpravidla pod pacienta, má běžnou podobu plochého panelu. U Mobilettu Mira je ale vybaven vlastním akumulátorem a pro přenos snímků do zařízení využívá bezdrátovou datovou síť. Spojovací kabely, které při vyšetřeních často překážely, zde nenajdete. Přesto detektor se svými sedmi miliony pixelů poskytuje kvalitu snímků porovnatelnou se špičkovými stacionárními rentgenovými systémy.

Jedna milisekunda

Patří-li Mobilett Mira svými rozměry mezi trpaslíky ve svém oboru, rozhodně tomu tak není s jeho výkonem. Výstupní výkon až 35 kW nebo 450 mA dovoluje využití extrémně krátkých expozičních dob, které se mohou zkrátit i na jednu milisekundu. To zajišťuje prakticky za všech okolností ostré snímky bez rozmazání způsobeného pohybem. Vysoké rozlišení detektoru, jeho vysoká citlivost a předdefinované optimalizované programy pro obvyklá vyšetření umožňují minimalizovat radiační dávku, které je vystaven pacient.

Snímek je během několika vteřin k dispozici na monitoru umístěném na přístroji. Obsluhující rentgenolog jej může přímo na místě rychle, pohodlně a přesně upravit podle specifických potřeb daného vyšetření. Když je snímek hotov, putuje pomocí bezdrátové sítě do informačního systému nemocnice. Využívá přitom univerzálních standardů PACS a DICOM, které integrují přístroje, přenosové technologie a softwarová řešení různých výrobců do jednoho propojeného systému. Umožňují tak plně digitalizovat tok informací ve zdravotnickém zařízení, čímž šetří čas i finanční prostředky a eliminují zbytečné chyby personálu.

Spolehlivost a odpovědnost

U zdravotnických přístrojů je extrémně důležitá jejich spolehlivost. Mobilett Mira je proto vybaven několika funkcemi, které umožňují jeho vzdálenou – a tedy rychlou a flexibilní – správu. Přístroj sám pravidelně aktualizuje svou antivirovou ochranu, na dálku lze aktualizovat software a pokročilá je interní diagnostika i možnosti vzdáleného monitoringu. V případě výskytu problémů se může oprávněný technik vzdáleně přihlásit k systému, nechat si zobrazit hlášení o jeho stavu, analyzovat vzniklé chyby a již dopředu určit součástky potřebné pro opravu.

V celém návrhu rentgenu se uplatňuje odpovědnost a přívětivost. Siemens se snažil minimalizovat podíl nebezpečných látek a implementoval pokročilé úsporné mechanismy, které snížily spotřebu přístroje o dvacet pět procent. Rentgen vychází vstříc požadavkům na jednoduchost obsluhy, tlaku na optimalizaci vyšetřovacích procedur a úsporu nákladů a maximální možnou disponibilitu zařízení. Tím nejdůležitějším ovšem nadále zůstává pacient, správná diagnóza jeho problému, jeho bezpečnost, pohodlí a stále více i psychická pohoda. Proto je Mobilett Mira na přání dodáván též v přívětivém „žirafím designu“. Atmosféru během vyšetření uvolní, když Vás namísto klasického přístroje přijede snímkovat žirafa.

Článek vznikl pro letní číslo časopisu Visions (Visions 02/2011, http://www.siemens.cz/visions/). V případě zájmu o použití textu prosím kontaktujte pražské Tiskové centrum koncernu Siemens.

Autor: Pavel Záleský

Jsem Pavel Záleský – profesionál v oboru mezinárodního obchodu, marketingu a komunikace, žurnalista a copywriter na volné noze, milovník přírody, psů, železnice, plachetnic a hor, který před více než deseti lety vyměnil ruch velkoměsta za klid Jizerek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *