Kdo jsem

Pavel Záleský

Jsem Pavel Záleský – profesionál v oboru marketingu, komunikace a mezinárodního obchodu, žurnalista na volné noze, milovník přírody, psů, železnice, plachetnic a hor, který před více než deseti lety vyměnil ruch velkoměsta za klid a krásu Jizerských hor.

Ve svém volném čase se v posledních letech věnuji otázkám dopadů lidské činnosti na životní prostředí.

PHOTON WATER / PHOTON ENERGY GROUP (2023 – )
Obchodní manažer

NOABE / JABLOCOM (2011 – 2022)
Obchodní a marketingový ředitel (2012 – 2022)
Manažer zákaznické podpory a marketingu (2011 – 2012)

SIEMENS (2010 – )
Redaktor zákaznického časopisu Visions (2010 – )
Šéfredaktor zaměstnaneckých novin Siemens Report (II.2016 – VI.2018)

ARIES (2010 – 2011)
Ředitel pro marketing a komunikaci

PRECIOSA – LUSTRY (2008 – 2010)
Vedoucí oddělení Marketingu a propagace

SIEMENS (2006 – 2008)
Corporate brand manager

PRICEWATERHOUSECOOPERS (2005 – 2006)
Assistant auditor

CENA VÉVODY Z EDINBURGHU (2003 – 2005)
Tiskový mluvčí národního ústředí

Absolvent Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze (2005)
(Ekonomie, Mezinárodní obchod, Evropská integrace, Právo v podnikání)

16 reakcí na „Kdo jsem“

Ahoj Pavle,

mohl bys mi prosím poradit? Chceme jet s manželem na Velikonoce do Budapešti (z Otrokovic). Jsou nějaké výhodné jízdenky, které koupit? Nebo nějaké jiné tipy? Moc díky. 🙂

Ahoj Vendulo,

obecně platí tři pravidla:
1. Čím dříve nakupujete, tím zpravidla dostanete lepší cenu. Existují akční jízdenky, jejichž počet je omezen.
2. U mezinárodních cest se často vyplatí zvážit rozdělení cesty: Otrokovice – Budapešť bude obvykle dražší, než jízdenky Otrokovice – Břeclav a Břeclav – Budapešť. A to bude dražší, než Otrokovice – Břeclav a Břeclav – Kúty a Kúty – Budapešť. A tak dále. Ale nemusí to platit vždy.
3. A vždy se vyplatí podívat, jestli nejsou zrovna nějaké speciální promo akce. Potom se i z Otrokovic může vyplatit koupit jízdenku Otrokovice – Břeclav a tu kombinovat se „super promo“ jízdenkou Praha – Budapešť.

Pokud mi pošlete data, kdy byste chtěli cestovat, můžeme na to kouknout konkrétně.

Přeji dobrou noc,
Pavel

Dobrý den, máme s přítelkyní v plánu strávit líbánky na v Chorvatsku na Makarské ale nepotrpíme si na luxus. Můžete mi poradit co nejlevnější pobyt jak s cestováním a dopravou po vlastní ose, ale ne autem. Děkuji Kléma.

Dobrý den, Tomáši,

líbánky, říkáte? Tak to blahopřeji a držím palce, ať Vám vše dobře skvěle vyjde. Nejen na cestách. Pár typů samozřejmě rád předám:

Ubytování: Já vždy hledám přes http://www.airbnb.com, alternativně zkouším hotely přes http://www.booking.com. Pokud pojedete mimo hlavní sezonu, dostanete se na rozumné ceny. A možná nakonec bude i ten hotel výhodnější než privát. Hlavně bude-li v ceně jídlo. Restaurace jsou v Chorvatsku poměrně drahé (zhruba na úrovni mírně dražší pražské restaurace).

Cesta do Chorvatska: Přímý lůžkový vlak Praha – Split jezdí jen v sezoně. Nicméně máte dvě hlavní trasy, jak se tam dopravit vlakem i mimo sezónu: Praha – Budapest – Zagreb. Nebo Praha – Graz – Ljublana – Zagreb. Tipuju, že levnější (byť je to delší) bude asi cesta přes Budapešť. Pokud nepotřebujete cestovat na lůžku, dá se pořídit poměrně rozumně na mezinárodní pokladně v ČR jízdenka CitySpar. Mne zpáteční jízdenka Kúty – Budapešť – Split vyšla na cca 2.580 Kč. Odjet musíte přesně daným spojet, vrátit se můžete kdykoliv do 30 dnů. Alternativně lze zvážit „svézt se“ s ČD buď do Budapešti nebo do Grazu a dále pokračovat místními spoji.

Cesta po Chorvatsku: Ze Zagrebu je možné jet dále autobusem, nebo se svézt vlakem ještě dolů do Splitu. Tam Vás přesedání na autobus nebo trajekt nemine (obojí naleznete doslova hned u nádraží). Spoje na chorvatské autobusy najdete a jízdenky koupíte přes http://www.buscroatia.com (bacha – od každé jízdenky Vás z tiskárny vylezou dvě kopie – rozhodně vemte s sebou obě).

To je asi vše, co mne nyní napadá.

Přeji šťastnou cestu, hezké líbánky a ať Vám to klape.
Pavel

Dobrý den pane Zálesný,

článek se mi líbí,už dlouho zavžuji cestu vlakem k moři s našimi dětmi.Zajímalo by mne,kam jste cestovali dál ze Splitu,zda jste využili místní autobusovou dopravu nebo jeli vlakem.

Děkuji za odpověď

Lenka Fráňová

Dobrý den, paní Fráňová,

na chorvatském pobřeží železnice bohužel prakticky neexistuje a mnoho výstupních bodů nenabízí. Co je ale příjemné – hned před železniční stanicí je ve Splitu autobusové nádraží a doslova přes ulici přístav. Pro další přepravu tak lze bez problémů použít autobus nebo trajekt.

Co jsem si všiml, autobusy pokrývají poměrně frekventovaně minimálně celé pobřeží od Zadaru na severu po Dubrovník dole na jihu. My jsme je využili též. Byly čisté a docela příjemné (cestovali jsme do hodinu vzdáleného Primoštenu). Lístky jsem kupoval dopředu přes internet (http://www.buscroatia.com/).

Co určitě doporučuji: Nechte si na přestup časovou rezervu 2-3 hodiny. Jak na cestě tam, tak na cestě zpět. Náš vlak si odvezl skoro hodinu zpoždění již z hranic, autobusy udělaly skoro to samé zpoždění na 60 kilometrech (pobřežní magistrála je v tomto ohledu nevyzpytatelná). Čas, který Vám vybude můžete strávit koupáním nebo prohlídkou přístavu a města (oboje je 5-10 minut chůze od stanice, oboje vyzkoušeno).

Děkuji Vám za komentář a přeji příjemné cestování.
Pavel Z.

Vážený pane Záleský, nehledě na „racionální“ komentář pana Dopity mě Váš článek inspiroval a vzhledem k tomu, že jsem si z Hradce Králové cestu do Primoštenu za 12 hodin vyzkoušel, napříště pojedu vlakem. Ne proto, že ačkoliv vlakem jezdím moc rád, bych ČD nějak zvlášť miloval, ale proto, že podstata cestování není pro mě co nejrychlejší přeprava z bodu A do bodu B. Jak říká jedno staré úsloví: „I cesta může být cíl.“ A pro mě rozhodně je, takže příští rok se s naší malou krasavicí rozhodně nalodíme a vyrazíme vlakem na „výpravu“, nikoliv na nervydrásající cestu autem. Fandím Vám a i kdyby jste vaším článkem na IDNESu dělal reklamu ČD, je mi to fuk! Mám rád cestu vlakem a mám rád „výpravy“! Díky a pište dál!

Dobrý den, pane Půžo,

velice Vám děkuji za povzbudivý komentář. Kvůli čtenářům jako jste Vy má rozhodně cenu v psaní pokračovat.

Přeji Vám hezké léto a mnoho zajímavých výprav. Možná se příští rok na cestě do Splitu potkáme.

Pavel Z.

PS: Vám to psát vlastně nemusím a pan Dopita neuvěří, ale přesto. Článek i celý můj seriál „44 důvodů“ vznikl bez jakékoliv podpory ČD (či jiného dopravce). Je to čistě má osobní iniciativa… Byť jsem si z počátku nedovedl představit, jak těžké je občas vysvětlovat, že někdo něco dělá zdarma. A nedej Bože něco pozitivního o někom jiném napíše.

Vážený pane Záleský, nejsem příznivec konspiračních teorií, tudíž jsem si ani v nejzazším koutě mozku nemyslel, že Vás ČD platí, ale i kdyby to tak bylo a i kdyby to v textu explicitně zaznělo, je mi to jedno, prostě jsem rád, když si ve vašich článcích a důvodech najdu to, co mám rád. Nejsem technik, nejsem slepý milovník vláčků, jen jsem trochu „nazelenalý“, rád jezdím vlakem, protože čas pak nemá jen horizontální rozměr a rád si přečtu něco pozitivního. A to je to, co mám, nejen v létě, moc rád! 🙂

Jak to tak čtu, myslím, že se v přístupu v mnohém shodneme. Jsem rád, že Vám texty „káply do noty“, doufám, že Vás další důvody nezklamou a ještě jednou děkuji.

Přeji Vám hezký večer.
Pavel Z.

Dobrý večer!
Reaguji na cestu do Chorvatska.Pan Záleský napsal
krásný článek.Vše sedí.My v tom kupé směr Split
byli též.Ta kamarádka jeho synů je moje dcera.
A lepší cestu na dovolenou neznám.Kdysi dávno jsem tak cestovala s rodiči do Bulharska.A zážitek je to na celý život.Mějte se všichni krásně.A pokud tak budete cestovat.Přeji příjemnou cestu.Alena V.

Dobrý den, Aleno,

ještě jednou děkuji. Přeji hezké léto a mnoho dalších příjemných cest. Pozdravujte ode mne rodinu.

S pozdravem
Pavel Z.

Dobrý den pane Záleský

děkujeme za váš krásný reklamní článek o pravěké ČD,
a nejsem sám, kdo si to myslí.
A o naprosté nevýhodnosti jet vlakem do Chorvatska i o dalších demagogiích.
Ve Franciii trvá cesta k moři v podobné délce asi 7 hodin.
Autem to trvá z Liberce 10-11 hodin.
Vlakem máte vyjet z Liberce v 7 hodin a být tam V 17 hodin-to je realita, kterou nechápete.

Já vyjedu v 6 ráno z Prahy a jsem v 18 hod. ve Splitu..
Já jsem tento skandál ČD objevil loni.
A letadlem je to za 1,5 hodiny.

Diskuse vám ukáže jinou logiku, která vám bohužel chybí.
Jako zcela nezkušený cestovatel nemáte právo psát do iDnes a radit všem zkušeným cestovatelům.
např.:
P55e12t70r 26R39e10c87h63c71i97g49l 7319603551288
Fakt uzasny jet 1100km do Splitu 24h. Nejenom, ze je to skryta reklama, ale vysledek je jeste dost trapny. V zeleznicne civilizovane zemi se normalne jezdi i delsi vzdalenosti za tretinovou dobu…;-D

Krásný den

miro dopita

Dobrý den, pane Dopito,

těžko se shodneme. Rozcházíme se už od počátku – pro mne dvanáctihodinová cesta autem se dvěma malými dětmi „durch“ rozumným nápadem není. Rozhodně ne s jedním řidičem.

Přeji hezký den,
Pavel Z.

PS: Mimochodem – jako častý cestující Vám mohou potvrdit, že po 1,5 hodině nebudete rozhodně letadlem u moře. V lepším případě budete v Praze čekat na povolení ke startu.

Pane Dopito on Vám to necpal.On Vám jen ukázal
další možnost.Alena V.

Aleno, děkuji za podporu. Že do noty nekápnete vždy každému, je prostě fakt. Každý má své zvyky i názory.

„Cesta do Splitu“ je i po pěti dnech od uveřejnění stále nejčtenějším článkem rubriky „Cestování“ na iDNES. Zase tak nezajímavé to téma evidentně nebylo. A snad si i pár lidí z toho odneslo nějakou inspiraci pro své další cesty.

Přeji hezké léto,
Pavel Z.
„Nezkušený cestovatel“ 🙂