Rubriky
Na cestách

Cesta na sever (18): Čarovný Romsdalen

Cesta z Dombåsu do Åndalsnes učaruje. Doprava tu je na norské poměry sice poměrně rušná a potkáte tu i hodně kamionů, ale okolí vám to vynahradí. Převážnou část cesty pojedete údolím Romsdalen, kde silnice kopíruje tyrkysově zbarvenou divokou řeku Rauma. Ta, stejně jako silnice, na necelých šedesáti kilometrech na cestě k moři ztratí více než šest set výškových metrů. Není tu proto nouze o peřeje a vodopády. Úzké údolí po obou stranách navíc lemují strmé skalnaté srázy, které stoupají až o sedmnáctset výškových metrů nahoru. Údolí přitom není místy ani kilometr široké. Kromě silnice a řeky se tu do údolí vešla i železnice s mnoha zajímavými mosty, takže je tu opravdu pořád co obdivovat. Při silnici je celá řada odpočívadel, ze kterých si můžete výhledů i drobných výletů užít. Jedno z odpočívadel je přímo pod stěnou Trollveggen, která je nejvyšší vertikální skalní stěnou Evropy.

Historickou zajímavostí je, že široké údolí, kterým pojedete hned za Dombåsem, než vjedete do Romsdalenu, kdysi pokrývalo mělké jezero Lesja. Vysoušecí práce započaté v roce 1860 ho však nahradili tisíci hektary kvalitní zemědělské půdy. Ta je tady v horách vzácná.

Autor: Pavel Záleský

Jsem Pavel Záleský – profesionál v oboru mezinárodního obchodu, marketingu a komunikace, žurnalista a copywriter na volné noze, milovník přírody, psů, železnice, plachetnic a hor, který před více než deseti lety vyměnil ruch velkoměsta za klid Jizerek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *