Rubriky
Na cestách

Cesta na sever (15): Lillehammerský Maihaugen

Lillehammer asi znáte jako dějiště zimních olympijských her v roce 1994. Nás sem ale nezavedl sport, ale Maihaugen. Maihaugen je jedno z největších muzeí pod širým nebem v celé severní Evropě. Sdružuje téměř dvě stovky budov, které mapují jak lidé žili v údolí Gudbrandsdalen. Všechny budovy jsou autentické, kdysi byly vykoupeny, pečlivě rozebrány, převezeny a zase postaveny na rozsáhlém pozemku nad Lillehammerem.

Najdete zde vesnické domky, farmy, horské usedlosti, ale také školu, celé městské ulice nebo nádraží s parním vlakem včetně poštovního vagonu. Skutečnou perlou skanzenu pak je kompletní sloupový kostel (stavkyrke) pocházející z obce Garmo u Lomu. Kostel postavený kolem roku 1150 byl v roce 1879 rozebrán a tři roky později prodán. Dnes patří k nejnavštěvovanějším kostelům v Norsku.

Zajímavostí je, že muzeum Maihaugen vzniklo jako soukromá sbírka lillehammerského zubaře Anderse Sandviga (1862-1950). Ten začal skupovat a přemisťovat zajímavé stavby v Gudbrandsdalenu již v devatesátých letech 19. století. V roce 1904 jeho sbírku odkoupilo město, přesunulo ji do dnešní lokace a nadále rozšiřovalo. Pan Sandvik v nově ustaveném muzeu dělal kurátora a později ředitele.

Autor: Pavel Záleský

Jsem Pavel Záleský – profesionál v oboru mezinárodního obchodu, marketingu a komunikace, žurnalista a copywriter na volné noze, milovník přírody, psů, železnice, plachetnic a hor, který před více než deseti lety vyměnil ruch velkoměsta za klid Jizerek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *